Sem’an Köşkü (Gazi Köşkü)
Sem’an Köşkü (Gazi Köşkü),sem,an,köşkü,gazi,köşkü

Sem’an Köşkü (Gazi Köşkü)
Köşk, şehir merkezine 5 km uzaklıkta olup, eski Mardin yolu üzerindedir. 15. Yüzyılda yapılan bu köşk Akkoyunlu mimarisinin tipik özelliklerini taşımaktadır.
Mustafa Kemal Ordu Komutanlığı Vekilliği sırasında burada konakladığı için bu köşke Gazi Köşkü de denilmektedir.
Yapı iki katlı olup, doğu-batı uzantılı ve dikdörtgen bir plana sahiptir. Yapıda bir sıra bazalt taş, bir sıra da beyaz kireç taşı kullanılmıştır. Alt katında “çay odası” olarak adlandırılan bir oda, selsebilli eyvan ve mutfak bulunmaktadır. Selsebilli eyvanın üst örtüsü, beşik tonozdur, yuvarlak kemerli selsebilli zemin ise mermerden yapılmıştır. Buradan akan su, dikdörtgen bir havuza, oradan da kapalı bir kanalla avludaki büyük havuza dökülmektedir.
İkinci katta, bir oda ve bir teras bulunmaktadır. Günümüzde Atatürk’e ait eşyaların sergilendiği bir müze olarak kullanılmaktadır. Ayrıca çevre düzenlemesi yapılan bu alandaki kafe ve restaurantlar, yaz sıcağından kaçıp, güzel bir manzara eşliğinde serinlemek ve eğlenmek isteyenlerin uğrak mekanlarından biri olmuştur.Bu İçerik 13.09.2011 Tarihinde Köşk ve Konaklar Kategorisinde Yayınlanmıştır