Kapılar
Kapılar,kapılar

Diyarbakır surlarının 4 ana kapısı vardır. Bunlar; Dağkapı, Mardinkapı, Urfakapı, Yenikapı’dır. İçkalede de Saraykapı, Küpelikapı, Fetihkapı ve Oğrunkapı olmak üzere 4 kapısı bulunmaktadır. Fetihkapı ile Oğrunkapı dışarıya, Saraykapı ve Küpelikapı ise şehrin içine açılır. Fetih ve Oğrun kapıları bugün kullanılmamaktadır.

Dağkapı (Derê Xarpêtê)  Kentin Harputa açılan kapısıdır Dağkapı olarak da bilinir. 1930 lu yıllarda dönemin valisi tarafından, kentin hava alması için Dağkapı Burcu ile Tek Beden burcu arasındaki iki burç ve yaklaşık  200  metrelik sur yıktırılmıştır.

Mardinkapı (Derê Mêrdînê) Eski kentin güneyindedir, Telkapısı ya da Tepekapısı denilmektedir. Kapı, onarılarak, kullanıma açılmıştır.

Urfakapı (Derê Ruhayê): Kentin batısındadır, Rumkapı veya Halepkapısı da denilmektedir. Urfakapı’da eskiden iki giriş varmış. Biri; demir kanatları hayvan başlı çivilerle süslü, üzerinde çift başlı kartal sembolü bulunan, Selçuklular tarafından onarılan, Melikahmet Caddesi’ne açılan kapıdır. Diğeri de Bizanslılar döneminde, Meryem Ana Kilisesi’ne doğrudan bağlantılı ve sadece rahipler ve rahibeler tarafından kullanıldığı bilinen taş kemerli kapıdır. Üçüncü kapı ise sonradan açılmıştır.

Yenikapı (Derê Nû): Kentin doğu kapısıdır, basık kemerli ve tek girişlidir. Kenti Dicle Nehri’ne bağlar. Bu nedenle Sukapısı ya da Dicle Kapısı olarak da bilinir.Bu İçerik 11.09.2011 Tarihinde Diyarbakır Kalesi Kategorisinde Yayınlanmıştır