Hasan Paşa Hanı (Xana Hesen Paşa)
Hasan Paşa Hanı (Xana Hesen Paşa),hasan,paşa,hanı,xana,hesen,paşa
Gazi Caddesi’nin üstünde, Mizgefta Mezin’in karşısındadır. Diyarbakır’ın günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış en büyük ikinci hanıdır.

Hasan Paşa Hanı (Xana Hesen Paşa)
Gazi Caddesi’nin üstünde, Mizgefta Mezin’in karşısındadır. Diyarbakır’ın günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış en büyük ikinci hanıdır. 1572-1575 yılları arasında, Vezir-î Azam Sokullu Mehmet Paşa’nın oğlu Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır.
Bodrum katıyla birlikte, üç katlı ve avluludur. Basık kemerli bir kapıdan geçildikten sonra beşik tonozlu kısımdan avluya çıkılmaktadır. Avlunun ortasında sütunlu ve üstü kubbeli bezemesiz bir şadırvan bulunmaktadır. Bazı revakların üzeri beşik tonozlar ile örülmüştür. Yapının mimarisinde bir sıra bazalt taş, bir sıra kalker taş kullanılması, hanı olduğundan daha uzun göstermektedir. Bu hanın batı ve güney kapılarında tarihi iki yazıt bulunmaktadır.
Hanın bodrum katı gelen kervanların hayvanları için ahır olarak kullanılmıştır. 1613 yılında Diyarbakır’a gelen Polanyalı Gezgin Simeon, handan; “500 beygiri rahat barındıracak, üç katlı kagir, şadırvanlı ve pek çok odalı bir yapı” olarak bahsetmiştir.
Son yıllarda yapılan restorasyon çalışmasıyla, Hasan Paşa Hanı yerli ve yabancı turistlerin Diyarbakır’daki uğrak yerlerinden biri olmuştur. Han günümüzde çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar, kahvaltı salonları ve cafelerlerden oluşmaktadır.Bu İçerik 13.09.2011 Tarihinde Han ve Hamamlar Kategorisinde Yayınlanmıştır