Diyarbakır turizmi için büyük adım
Diyarbakır turizmi için büyük adım,diyarbakır,turizmi,için,büyük,adım

Diyarbakır’ın doğal karakterini yansıtan tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtılması ile turizm altyapısının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Suriçi Bölgesinde Diyarbakır Turizm Tanıtım Merkezi açıldı. ICOMOS/ICOFORT toplantısının katılımcılarının da geldiği açılışta Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Şirin Gencer’in koordinatörlüğünü yaptığı 1939 Surlara Yolculuk Projesi’ni anlattı.

Projedeki en önemli unsurun Suriçi Maketi olduğunu söyleyen Cebe, bu maketle Suriçi’ndeki tarihi ve turistik yapıların yerli ve yabancı turistlere tanıtılması, turistlerin Suriçi’ndeki bu mekânlara erişimini ve mekânlar hakkında bilgiye ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla sergilendiğini söyledi. Cebe, “Bu yönüyle Diyarbakır surlarının hem geçmişi hem de gelecekte özlediğimiz hali şu anda camlı mekan içerisinde ziyaretçileri bekliyor” dedi. Cebe proje kapsamında iki adet turizm otobüsünü yeniden yapılandırarak halkın hizmetine sunduklarını söyledi. 1939’da surların tamamen bütünlüklü yapısını koruduğunu ve geceleri kentin kapılarının kapatıldığını, hatırlatarak daha sonraki yapılaşmayla birlikte kentin sur dışına taşındığını anımsattı. Dağkapı’daki turizm bürosunun da tamamlandığı ve açılışa hazır hale geldiğini söyleyen Cebe, proje kapsamında kentin çeşitli yerlerinde bilgilendirme kioskları yerleştirdiklerini anlattı.

Yine Diyarbakır’ın tarihi yerlerinin bilgilerini içeren mobil uygulama projelerinin olduğunu ve Diyarbakır’ın tarihi yerlerini tanıtan tanıtım filminin de tamamlandığını söyledi. Karakoyun: Turizm sektörüne destek veriyoruz Proje destekçisi Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, kalkınma ajanslarının ilk etapta verdikleri parasal desteklerle gündemde olsalar da Türkiye’deki yerelleşme sürecinin aslında çok önemli unsurları olduğunu söyledi. Önümüzdeki süreçte daha fazla rol üstleneceklerini anlatan Karakoyun, Ajans olarak temel görevlerinin bölgenin gelişmesi ve kalkınmasıyla ilgili potansiyelini tespit etmek ve bunların gelişmesine yönelik projelere destek vermek olduğunu ifade etti. Karakoyun, bu hedef doğrultusunda öncelikle bölgedeki kurum, kuruluşların, aktörlerin görüş ve önerilerini almaya çalışarak katılımcı bir süreç sürdürdüklerini belirtti. Diyarbakır’ın turizm potansiyelini arzu edilen noktaya getirmek için yapılması gereken çok iş olduğunu ifade eden Karakoyun, iki yönlü olarak turizm sektörüne destek vermeye çalıştıklarını söyledi. Karakoyun bu kadar tarihi bir değerin gün yüzüne çıkarılması için özellikle altyapıya destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Artık Diyarbakır’ın geleceği aydınlıktır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de 2004 yılında hizmet bayrağını devraldıklarında Diyarbakır’ın her şeyden önce gelecek 30 yılını belirleyecek bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu anımsattı. Bunun için iki temel esas üzerinden kenti kurguladıklarını belirten Baydemir, “İlki 1990-2000 yılları arasındaki yoğun göçü istihdam ettirebilecek, yerleştirebilecek, konut hakkından faydalandırabilecek Nazım İmar Planı’na ihtiyaç vardı. Bir diğeri de Diyarbakır’ın sahip olduğu kültürel mirasın, evrensel değerlerin bütün dünyaya tanıtılması konusunda bir çabaya ihtiyaç vardı. 9 yıllık zaman diliminde Diyarbakır surları, hanları, hamamları, sahabe kabirleri, kiliseleri, camileri, peygamber türbeleri bizim temel direklerimiz, çıkış noktamız oldu” diye konuştu. “Artık Diyarbakır’ın geleceği aydınlıktır” diyen Baydemir, bütün sıkıntı ve badirelerin atlatıldığını belirterek, “Bundan sonraki hedefimiz sadece belirlenen yol haritasında ortak güçle, ortak eforla yola devam etmek olacaktır” diye konuştu. Turizm bürosunun açılışının ortak bir perspektifin küçücük adımlarından bir tanesi olduğunu söyleyen Baydemir, “Maliyeti itibariyle küçük ama sunacağı katkı açısından çok önemli” dedi. Daha yapılacak çok işin olduğunu bildiren Baydemir, şöyle konuştu: “Ama geçmişteki gibi değiliz. Bugün ne yapacağımızı biliyoruz, yarın ne yapacağımız biliyoruz. 5 yıl sonra ne yapacağımızı biliyoruz. Nereye gittiğimizi ve nereye varmak istediğimizi biliyoruz. Gerisi artık işbirliği yapmaktır. Kalkınma Ajansına işbirliğinden dolayı teşekkür ederim.”

Fesih Gündoğar’a özel teşekkür Diyarbakır’ın taşlarına, taş işçiliğine bakıldığında bin yıllar önce taşa ruh verildiğini ve taşa verilen ruhun kente bir mistisizm kattığını anımsatan Baydemir, “Taş ustası Fesih Gündoğar da taşa ruhu işleyen mesai arkadaşlarımdan bir tanesidir. Temenni ederim ki bu ustalık genç arkadaşlarımızın da istifade edebileceği bir meslek alanı olsun. Tek işi bu olan arkadaşımızı kutluyorum. Kısacası her şey Diyarbakır’da yaşayan insanlarımız için, Diyarbakır surlarının geleceğe aktarılması için” şeklinde konuştu. Konuşmalardan sonra turizm bürosunun açılışını Büydemir, Karakoyun, ICOFORT Başkanı Milagros Flores, ICOMOS TR Milli Komitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. İclal Dinçer ile diğer katılımcılar kurdele keserek hizmete açıldı..Bu İçerik 16.04.2013 Tarihinde Güncel Kategorisinde Yayınlanmıştır