Diyarbakır’da ‘Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi’ yapılacak
Diyarbakır’da ‘Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi’ yapılacak,diyarbakır,da,uluslararası,sağlık,turizmi,kongresi,yapılacak
Ortadoğu Sağlık Turizmi Konseyi (Orsakon) tarafından 1. Uluslararası Diyarbakır Sağlık Turizmi Kongresi başladı. Dedeman Otel’de yapılan kongreye Yemen Turizm Bakanı Motahar Taqi, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz, Mehmet Hamzaoğlulları, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Orsakon Genel Başkanı Op. Dr. Esin Tan ve çok sayıda sağlık sektörü çalışanları katıldı.

Kongrenin açılış konuşmalarında Dicle Üniversitesi Rektörü Jale Saraç Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne bağlı hastanelerin kapasitesi ve gelişimine ilişkin bir sunum yaptı. Saraç, üniversite hastanelerine bölgeden ve yurtdışından hastaların geldiğini belirtti. Saraç, hastanenin akredite olduğunu belirtti.

Baydemir: Çermik’teki termal hazine gelişir

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de Diyarbakır’ı planlarken Ortadoğu coğrafyasının tümünün kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezi olarak planladıklarını belirterek, attıkları her adımda bunu bir düstur olarak gördüklerini söyledi. Düzenlenen Sağlık Turizmi Konferansı’nın Diyarbakır’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına, sağlık alt yapısının iyileştirilmesine katkı sunacağına inandığı için burada olduğunu belirten Baydemir, “Kentimiz Diyarbakır bütün coğrafyasına ev sahipliği yapma arzusunu, gayretini bugün bu kongrede bir kez daha ilan ediyor” dedi. Kongrenin aynı zamanda sahip olunan kültürel hazinenin daha hızlı daha seri bir şekilde turizm potansiyeline kavuşturulmasını, hak etmiş olduğu ilgiyi görme sürecine hız katacağına inandığını belirten Baydemir Çermik’teki termal hazinenin kent ve bölge yaşamına sağlık turizmine katılması sürecini hızlandırılmasını temenni etti. Çocukluğunda şifayı Çermik’te bulduğunu Çermik’in yardıma ve dayanışmaya ihtiyacı olduğunu belirten Baydemir, “İnancım o ki Türkiye’nin en kaliteli ve en şifalı sularından bir tanesidir” dedi.

‘Coğrafyamız şifa coğrafyasıdır’

“Her şeyin başı sağlık” olduğunu bildiren Baydemir, insanın iyilik halini yitirip hasta haline dönüşmediği müddetçe bu sözün farkına varamadığını söyledi. “Eğer her şeyin başı sağlık ise o zaman onurlu bir yaşamın olmazsa olması da sıhhattir, sağlıktır” diyen Baydemir, bu coğrafyanın Hekimi Lokman’ın coğrafyası olduğunu hatırlatarak, “Coğrafyamız sağlık şifa coğrafyasıdır. Mezopotamya uygarlığında pek çok coğrafyaya alt yapı oluşturmuştur. Buranın bitkileri, alimleri, hekimleri şifa dağıtmıştır. Diyarbakır tekrar bu geçmişini yakalayacak umudunu ve heyecanını duyuyorum” dedi.

‘Sağlık ilişkisi müşteri ilişkisi olmamalı’

“Sağlık temel bir insan hakkıdır. Sağlık ile yurttaş ilişkisi hastane ile hekim ilişkisi müşteri ilişkisi olmamalıdır” diyen Baydemir, müşteri ilişkisi olması halinde parası olmayanın şifadan ve sıhhatten nasibini alamayabileceğini söyledi. Baydemir, “Bir yandan Diyarbakır’ı bütün uluslararası şifa merkezi haline dönüştürme çabasını güderken öte yandan da maddi imkanı olmayanların ücretsiz sağlık hizmetinden istifade etmesini mutlaka ama mutlaka garanti altına almamız gerekir” diye konuştu.

‘20 km’lik halkada sıtma yok’

Yerel yöneticilerin sağlıklı bir çevre, temiz içme suyu ve hasta olmayacak bir zemin yaratma gibi bir sorumluluğu bulunduğunu belirten Baydemir, “Göreve geldiğimde Türkiye’de görülen sıtma vakalarını gösteren bir tablo önüme gelmişti. Diyarbakır tüm Türkiye’de görülen sıkma vakalarının yüzde ellisini yaşıyordu. Rabbime şükürler olsun ki bugün 20 kilometrelik bir halka içerisinde tek bir sıkma vakası yok” dedi.

Baydemir eczacıların eleştirisine sevindi

Kendisine yönelik bir eleştiriden de söz eden Baydemir, “8-9 yıllık zaman dilimi içerisinde eczanelerimiz kimi ilaçları satamadıkları için bana eleştiri yöneltiyorlar. Çünkü artık tifo için, brusella için ilaç satılmıyor ve satılmadığı içinde elde kalıyor. Ondan dolayı da bana eleştiri var. Ben bundan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Baydemir, “Hasta etmeme” ve “hastayı iyileştirme” sürecini ticaretleştirmeme konusundaki hassasiyetine vurgu yaparak, sağlık altyapısındaki iyileştirmelerin sadece Diyarbakır için değil bölgede ve Irak’tan, İran’dan, Kürdistan bölgesinden şifa bulmak için gelen hasta sayısını katlayacağını söyledi.

Toprak: Yatak kapasitesi 2000’e çıkartılacak

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ise Diyarbakır’da son dönemde verilen desteklerle sağlık sektörünün diğer illerle boy ölçüşür hale geldiğini söyledi. Sağlık turizminin salt hastane olarak anlamamak gerektiğini ifade eden Toprak sağlık turizminin, inanç, termal, spa ve kültür turizmiyle de ilişkili olduğunu sözlerine ekledi. Diyarbakır’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerdeki yatak kapasitesinin 1500 olduğunu anımsatan Toprak bunun 2 bin yatağa çıkartılacağını bildirdi. Önemli markaların özel hastanelerinin de Diyarbakır’a geldiğini belirten Baydemir, bir buçuk yıl önce Diyarbakır’a karaciğer ve böbrek nakli için yetki verildiğini söyledi.

Ensarioğlu: Sağlık turizmi daha karlı

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da Diyarbakır’a çeşitli dallarda 7 adet ihtisas hastanesinin kurulduğunu, üniversite bünyesinde fiziki anlamda ciddi yatırımlar yapıldığını belirtti. Turizm envanterinin çok güçlü olduğu Diyarbakır’da bu değerlerin korunarak öne çıkması için restorasyon çalışmalarına ödenek ayrıldığını söyledi. Turizm sektörünün en hızlı gelişen Pazar olduğunu ifade eden Ensarioğlu, 2011 yılı içerisinde sağlık turizminin 65 milyon dolar gelir sağladığını ifade etti. Sağlık turizminde daha yüksek harcama yapıldığını ifade eden Ensarioğlu, turistik amaçlı gezilerde kişi başına düşen gelirin 500 dolar iken sağlık amaçlı gelenlerde ise kişi başına 2500 dolar düştüğünü bildirdi.


Bu İçerik 01.06.2012 Tarihinde Güncel Kategorisinde Yayınlanmıştır