Diyarbakır’a öğrenci ilgisi
Diyarbakır’a öğrenci ilgisi,diyarbakır,a,öğrenci,ilgisi
Diyarbakır Silvan Anadolu Lisesi’nin hazırlayıp AB kabul ettiği ve Festivallerin Ahengi Projesi kapsamında değişik ülkelerden Diyarbakır’a gelen öğretmen ve öğrenciler Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti.

Çek Cumhuriyeti, Polonya, İspanya gibi ülkelerden gelen öğretmen ve öğrencilere proje sahibi Silvan Anadolu Lisesi Müdürü Recep Nakçi, öğretmenler ve öğrenciler eşlik etti. Büyükşehir Belediyesi’nin turizm rehberi Metin Özçelik’in rehberliğinde Mardin’de bir günlük gezi yapan konuk öğrenci ve öğretmenler bir gün de Silvan’da kültürel değişim programı kapsamında etkinlikler düzenledi. Silvan Anadolu Lisesi öğrencilerinin ev sahipliği yaptığı programda, öğrenciler sosyal medya üzerinden de arkadaşlık kurduklarını ifade etti.

Kültür, dil, din, yemek, folklor gibi konulara ilgi gösteren öğrencilere hitap eden Baydemir, Diyarbakır’da 7 bin yıldan bu yana yaşamın aralıksız sürdüğünü söyledi. Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel yapısı hakkında bilgi veren Baydemir, konuk heyetten Ulu Cami, Dengbej Evi, Surp Giragos Kilisesi gibi tarihi ve kültürel mekanları gezmelerini istedi.

İspanyol konuk öğretmenlerin sorusu üzerine Baydemir, Bask ile ilgili her konuya kulak kabarttıklarını ve izlediklerini söyledi. En büyük mutluluklarının halklar arasında bir çatışma olmadığını ifade eden Baydemir, sorunun sistemle olduğunu bildirdi. Baydemir, 21. yüzyılda sorunların çözüm yolunun diyalog ve istişare olması gerektiğinin altını çizdi.

Silvan Anadolu Lisesi Müdürü Recep Nakçi de projenin kendi liseleri tarafından hazırlandığı ve amaçlarının halkların kardeşliği çerçevesinde ortak dillerin oluşturulması olduğunu söyledi. Farklı dil, kültür ve inancın bir arada yaşayabileceklerini ifade eden Nakçi, bu çerçevede çeşitli ülkelerden öğrenci ve öğretmenleri Diyarbakır’a davet ettiklerini belirtti. Öğrencilerin Hasuni Mağaraları’na gittiğini de anlatan Nakçi, konuk öğrencilere Diyarbakır’ı tanıttıklarını söyledi.

Konuk öğrencilere içinde Diyarbakır Gezi Rehberi bulunan çanta armağan eden Baydemir, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 


Bu İçerik 04.11.2011 Tarihinde Türkçe İçerik Kategorileri Kategorisinde Yayınlanmıştır