Diyarbakır 2. Kitap Fuarı başladı
Diyarbakır 2. Kitap Fuarı başladı,diyarbakır,2,kitap,fuarı,başladı

TÜYAP tarafından düzenlenen Diyarbakır 2. Kitap Fuarı ve Eğitim Fuarı, Tarım Bakanı Mehdi Eker, AKP Milletvekili Kutbettin Arzu, Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hafize İpek, CHP Eski Milletvekili Ercan Karakaş, çok sayıda yayın kuruluşu, yazar ve konuğun katılımıyla TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde başladı. Türkiye’nin önemli yayınevlerinin ve sivil toplum örgütlerinin stand açtığı fuar, 22 Mayıs Pazar gününe kadar yayınevi-yazar-okur buluşmalarına sahne olacak. Fuar için Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Arapça dört dilde etkinlik programı hazırlandı. Diğer yandan Fuar alanında anonslar Kürtçe-Türkçe yapılıyor.

Açış konuşmaları ile başlayan fuarda ilk konuşmayı TÜYAP Diyarbakır Genel Müdürü İlhan Ersözlü yaptı. Ersözlü, yazının kadim coğrafyasına doğru yaptıkları yolculukta okuma seviyesinin yükseldiğini görmenin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Geçen yıl yapılan fuarla birlikte çocuklara kitap okuma sevgisini aşılama misyonu üstlendiklerini belirten Ersözlü, kar amacı gütmeyen fuarların okurlarla yazarları ve yayınevlerini buluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Ersözlü “Yayınevleri ve Sivil Toplum Kuruşları bu fuara güveniyor” dedi. Eş zamanlı olarak dershanelerin yer aldığı eğitim fuarının da açıldığını söyleyen Ersözlü, okulların fuarı ziyaret etmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz seferi olduğunu hatırlattı.

67 yayıncı ve yazar cezaevinde

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal de, yayın hayatında olumsuz yönde hareketli günlerin yaşandığını ifade etti. Türkiye’de basım ve yayın özgürlüğünün önünde engellerin bulunduğunu ifade eden Celal, 60 bin internet sitesinin yasaklanmak istendiğini anımsattı. Şu anda 67 yayıncı ve yazarın hapiste bulunduğunu bunların çoğunluğunun da Diyarbakır Cezaevi’nde olduğunu belirten Celal, “Bu fuarı içerideki gazeteci ve yazarlar adıyorum” dedi. Celal 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü’nde yayıncı ve yazarların bir araya gelerek oluşturdukları talepleri içeren bildiriyi okudu. Celal cezaevindeki gazetecilerin serbest kalmasını, gazetecilere yönelik şiddete son verilmesini ve telefon dinlemelerine olanak veren yasa hükümlerinin değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Diyarbakır’da büyük edebiyatçılar yetişti

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Diyadin Gezer ise Diyarbakır’ın Osmanlı döneminde farklı dil ve kültürel edebi eserlerin en fazla yayınlandığı ve büyük edebiyatçıları yetiştiren kütüphane ve medreselerin olduğu bir kent olduğunu anımsattı. Burada yaşanan deneyimlerin kültür sanat ve edebiyat aracılığıyla günümüze kadar aktarıldığını ifade eden Gezer, Kürt edebiyatında da önemli gelişmelerin sağlandığını, Mehmed Uzun gibi yazarların dünya edebiyatına kazandırıldığını söyledi. Gezer, Osmanlı döneminde en büyük kütüphaneye sahip Diyarbakır’da 16 kütüphanenin bulunduğunu il halk kütüphanesinden yararlanma oranının Türkiye ortalaması üstünde olduğunu söyledi. Geçen yıl 88 bin ziyaretçinin katıldığı fuarda yüzde 67’sinin kitap satın aldığını belirten Gezer; 100 yayınevi, 300 yazar ve 40 etkinliğin yapıldığı fuarın gelecek yıl uluslararası düzeye getireceklerini söyledi.

Elyazması eserler korunacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Onur Bilge Kula ise 2 bine yakın el yazması eserin Konya’da onarıldığını ve Mesudiye Medresesi’ne getirilerek korunacağını ifade etti. Esma Ocak adına bir çocuk kütüphanesi açacaklarını müjdeleyen Kula, Ahmed Arif, Ziya Gökalp ve Cahit Sıktı Tarancı adına da açacakları müzede çeşitli el yazması eserlerin sergileneceğini söyledi.

Diller kardeşliğin merhemidir

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hafize İpek ise kitap fuarının kentin kültür ve sanat hayatına büyük bir hareketlilik kazandıracağını söyleyerek, gelecek yıllarda fuarın kesintisiz devam etmesini diledi. Mezopotamya coğrafyasının, sözlü kültürün, ilk edebi eserlerin toprakları olduğunu, buna rağmen uzun yıllar edebi değerlerin toprak altında saklı tutulmak zorunda kaldığına dikkat çeken İpek, “Bu birliktelik çok büyük bir önem arzediyor. Bugün öğreniyorum ki Komünist Manifesto ilk kez Kürtçeye kazandırılmış. Yine Kürtçe edebi eserlerimiz ilk defa büyük Türkiye yayınevleri tarafından Kürtçeye çevrilmiş. Türkiye’deki halklar yayınevlerinin çabalarıyla yakınlaşıyor” dedi. İpek, çeviri kitapları, “uzun yıllar bir arada yaşayan ancak ne yazık ki daha yeni yeni ürünler vermeye başlayan iki halkın ortak büyük çabası” olarak değerlendirerek, “Evet diller her zaman kardeştir. Evet diller her zaman kadim bir dostluğun göstergesidir. Dillerin kardeşliği en büyük yaraların merhemidir” şeklinde konuştu.

Testi kırılmadan dayak yiyoruz

Türkiye’deki basın ve yayın özgürlükleri konusuna da eleştiri yönelten İpek, Türkiye’de gazetecilerin yüzyıllarla yargılandığı dönemlerin hâlâ yaşandığını, kitapların daha yayınlanmadan yasaklandığını söyledi. “Deyim yerindeyse testi kırılmadan dayak yiyoruz” şeklinde konuşan İpek, Vedat Kurşun, Ahmet Şık ve Nedim Şener şahsında özgür düşünce için bedel ödeyen herkese selam göndermek istediğini söyledi. İpek, “Edebiyat önünde sonunda kazanacaktır. Özgürlükçü düşünce eninde sonunda başaracaktır” dedi. İpek, Türkiye’de son dönem yaşanan olaylara da dikkat çekti. Türkiye barışının büyük bir sınavdan geçtiğini söyleyen İpek, kanın aktığı, gözyaşının döküldüğü bir coğrafyada hiçbir şeyin sağlıklı konuşulamayacağını söyledi. “Şu dakikalarda binlerce genç, kitap fuarı yerine cenaze törenine katılıyor” diyen İpek,  barışı kaybedeceklerinden endişe duyduklarını söyledi.

Kitap sayısını arttıracağız

Vali Mustafa Toprak da her şeyin temelinde sevgi, hoşgörü ve iyi niyetli bir bakış olması gerektiğini söyleyerek kitapta yazılı olanların temelinde sevginin yattığını ifade etti. “Bugünün dünden daha iyi olması çok önemlidir” diyen Toprak “Çocuklarımızın daha iyi şartlarda okuması ve geleceklerinin iyi olması için çaba sarf etmeliyiz” dedi.

Diyarbakır’daki kütüphanede kitap sayısını arttıracaklarını belirten Toprak “İnsanların kitaplara daha rahat ulaşıp okuyabildikleri mekanlar oluşturuyoruz. Kitap sevgisi aşılamaya çalışıyoruz. Okudukça, eğitim aldıkça sonuç daha iyi olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesildi ve standlar gezildi.Bu İçerik 05.08.2011 Tarihinde Güncel Kategorisinde Yayınlanmıştır