Amed Akrê'yi Kucakladı
Amed Akrê'yi Kucakladı,amed,akrê'yi,kucakladı

“Tarihi Amed, Güzel Akre’yi kucaklıyor” başlıklı,  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Akre Belediyesi işbirliği unutulmaz bir kültür sanat programına imza attı. Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda fotoğraf sanatçısı Semîr Akreyî’nin Akre’nin doğal güzellikleri ve folklorik unsurlarının yansıtıldığı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda Akre’yi tanıtan bir belgesel film gösterildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yaptığı konuşmada kendilerini Diyarbakır’da ağırlamaktan onur duyduğunu söyledi. 19 Mart 2008’de Akre’ye gittiğini söyleyen Baydemir “O günden bu güne yüreğimin bir parçası Akre’de kaldı” dedi. Yurtdışı yasağının bulunduğunu anımsatan Baydemir “Ama gün gelecek bu yasaklar da ortadan kalkacak ve Akre halkıyla yeniden yüreklerimiz buluşacak” dedi.

Amed Akre’dir, Akre de Amed’dir

Avrupa devletlerinde olduğu gibi Ortadoğu ülkelerinde de sınırların ortadan kalkması gerektiğini söyleyen Baydemir, bu tür etkinliklerle sınırların anlamını yitirdiğini belirtti. Ortadoğu’da sınırların ortadan kalkması ve barışın zemininin oluşmasının Kürt halkının birliğiyle sağlanacağını ifade eden Baydemir, “Sergideki fotoğrafları hep beraber gördük. Belgeseli de izledik ve dengbêjlerimizi dinlerken aynı hikayenin çocukları olduğumuzu bir kez daha gördük. Bana sorarsanız  'Amed Akre’dir, Akre de Amed’dir” dedi.

Çok kültürlü kent

Akre Belediye Başkanı Kamiran Qasım da Akre’nin tarihi, kültürü ve sosyal yapısıyla ilgili konuşmasında Akre’nin farklı inanç ve kültürleri içerisinde barındırdığını söyledi. 1877 yılında kurulan Akre Belediyesi’nin Federal Kürdistan Bölgesi’nin kurulduğu 1991 yılına kadar hizmet görmediğini ifade eden Qasım, yaptıkları hizmetleri anlattı. Gelecek 25 yılı kapsayacak İmar Master Planı hazırladıklarını söyleyen Qasım, 350 kişilik belediye personeliyle 75 bin nüfusa hizmet götürdüklerini söyledi. Yazar Azad Dartaş da Amed ve Akre’nin birbirini tamamlayan iki kent olduğuna inandığını söyleyerek “Bu iki kentin diğer kentlere örnek teşkil edecek işler yapabileceğinin potansiyelini görebiliyoruz” dedi. Böylesi çalışmaların sınırları anlamsızlaştırdığını görebiliyoruz.

Dengbêjlerden müzik ziyafeti

Konuşmaların ardından kurulan Dengbêj Divanı’nda Mihemed Taha Akreyî, Şakîr Mihemed Emîn ve Ehmed Zêbari klamlarını seslendirdi. Katılımcıların halaylarla eşlik ettiği klamlar, dinleyenlere hüzünlü ve keyifli anlar yaşattı. Şair Mistefa Selim, Heval Findî, Elind Akreyî ve Şihab Yasîn ise okudukları şiirlerle programı tamamladı. Daha sonra konuklara Park Restaurant'ta yemek verildi.Bu İçerik 16.12.2011 Tarihinde Türkçe İçerik Kategorileri Kategorisinde Yayınlanmıştır